Od chvíle, kdy se vám narodí dítě vlastně pořád něco řešíte. Proč brečí, jestli přibírá, co to má za pupínky, jak kaká a čůrá, jestli prdí a co dělat, když neprdí a tak dále. Každý den děkuju Googlu za to, že existuje.

Co se kojení týká, je to věda od samého začátku. Napřed v porodnici nevíte, jak dítě k prsu poskládat a jestli z něj vlastně něco teče. Pak vám k tomu přidaj vážení před kojením i po kojení, a to ve dne v noci. Pak se vám prsa nalejou tak, že i ležet na boku bolí. Teď, čtrnáct dní po porodu, jsem měla pocit, že už jsme si všechno vychytali. Kojim v sedě, Džej Džej, zdá se, apetit má a nechávám na něm, ať si sám řekne, že má hlad tím, že se vzbudí. Takže se zdálo, že kojení jsme ovládli.

Až do dnešní kontroly u pediatra. Minulý týden, kdy jsme byli pochváleni, jak hezky přibírá se dneska čísla na váze pohnula jen o 80 gramů, což je za týden hodně málo. Mělo by to být prý aspoň 150. Komentáře doktorky typu „No, to je teda ale hodně málo, maminko“ a „To se nedivím, že je neklidný, to je nedojedený,“ ve mně vyvolaly pocit, že jsem uplně neschopná matka. Holt hormony v šestinedělí taky asi furt dělaj svý. Řešení měla paní doktorka jediné: Dokrmovat umělým mlékem. To už jsem měla fakt na krajíčku. Naštěstí sestřička je v této ordinaci ta rozumnější a navrhla, abychom se ještě dneska zastavili na takzvané kontrolní kojení.

Za hodinu a půl jsem tam teda po procházce naprosto spícího Džej Džeje znovu dovezla, abych zjistila, že budit dítě je snad víc náročnější než ho uspávat. V ruce jsem měla hadrovou panenku, kterou jsem u prsa natřásala, ať se přece nabumbá prosím. Nakonec se podařilo.

Rozdíl ve váze před kojením a po kojení sice nebyl  nic moc, prý hraniční, ale stálo při nás štěstí. V tu dobu už byla v ordinaci jen sestřička, takže jsme se domluvili, že teď bude Džej Džej kojenej přes den po dvou hodinách, že to prostě do něj teď budu prát a uvidíme, kolik bude vážit v pátek.

Je mi líto, že většina doktorů jeden váhový nedostatek hned řeší lahví, která může celé kojení uplně odepsat.

Je to tedy jasné. Challenge accepted.

  1. LuckaDC says:

    Drzte se! Kojeni nefunguje jako vodovodni kohoutek, kde hned po otoceni proudi vic. muze trvat i tyden nez se produkce mleka prizpusobi na navysenou poptavku.
    Bohuzel spousta doktoru vidi jen ty sve tabulky s normama

    • MatkaMatkam says:

      LuckoDC, naprosto souhlasím! Po dnešní kontrole naštěstí vím, že nejlepší je spoléhat na vlastní intuici. Díky častějšímu kojení přibráno více než 200 gramů 🙂

Okomentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..