Výčet typických příznaků, které se váží k počátku těhotenství, je všude plno. Snažila jsem se je sesumírovat a napsat k nim, jak se projevily nebo neprojevily u mě.

  • Nevolnost

Říká se ranní nevolnost, ale vlastně to může být jakákoliv. Já jsem zatím nepotřebovala zvracet ani jednou a doufám, že to tak zůstane.

  • Prsa

To byl můj asi nejvýraznější příznak. Těžká, citlivá, nateklá, větší, prostě úplně jiná, než jste doposud zvyklá.

  • Čůrání

Napíšu to jak to je, na malou prostě budete chodit často. A často znamená třeba každou půl hodinu. Když se zkrátka dá dohromady větší množství krve v těle, rychleji pracující ledviny a metabolismus, větší spotřeba tekutin a větší děloha s menším místem pro močový měchýř, jste na záchodě častěji než strejda s prostatou.

  • Spánek

Spánek může mít dvojí význam. Buď budete spát furt, nebo vůbec. Já měla bohužel tu druhou možnost. Během dne jsem nebyla nijak víc unavená, nebo když ano, tak jsem to přičítala snížené spotřebě kofeinu, ale kvalita mého spánku se značně zhoršila. Do určité míry to souvisí s bodem výše, ale asi a tom má svůj podíl i ten hormonální mejdan, který se ve mě v tuhle chvíli pořádá.

  • Pocení

Ano, více a žádný deodorant to nedá.

  • Čich

Tvrdí se, že žena má v těhotenství vytříbený čich. Zároveň ale poměrně dost žen trpí na častější nachlazení a rýmu. Já jsem opět v té druhé skupině. Ne že bych byla přímo nemocná, ale od začátku mám rýmu, takže nic víc oproti předešlému stavu necítím, spíš naopak.

  • Výtok, bolest břicha

Ano, obojí. Ta bolest je skoro jako při menses ale více uprostřed a více bodavá. Prý kvůli roztahujícím se vazům a svalům a všemu tam dole.

  • Jídlo

Nejím nějak ve větším množství nebo nemám (zatím) nějaké zvláštní chutě, ale mám hlad o poznání častěji. Dočetla jsem se, že metabolismus se už od začátku zrychluje asi o 20 procent. Takže zažívám pocity, že když se okamžitě nenajím, tak omdlím nebo se pozvracím.

Okomentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..