Když byl Džej Džejovi rok, dostal k narozeninám odstrkovadlo ve tvaru auta. Má čtyři kola, volant, sedátko, klakson. Trvalo mu až do roka a půl, než se na něm naučil pořádně jezdil a než vůbec dorostl tak, aby mohl mít nohy na podlaze. Tím jsem chtěla na úvod říct, že z mého pohledu je odstrkovadlo vhodnější pořizovat až v roce a půl, když jsou děti jistější v chůzi a snáz se naučí další pohyb, protože odstrkovat se, to není jen tak.

Také je potřeba si pro začátek vysvětlit rozdíl pojmů odrážedlo a odstrkovadlo, protože se často setkávám s tím, že se používají špatně. Odstrkovadlo je vozítko pro menší děti, které má buď vepředu i vzadu dvě kolečka nebo alespoň vzadu. Odrážedlo je už pro větší děti a mívá pouze jedno kolo vepředu a jedno vzadu, takže děti potřebují daleko lepší rovnováhu a jedou pak také daleko rychleji. Bývá pro děti od dvou let.

Jestli tedy pořizujete první vůz, budete nejspíše vybírat z odstrkovadel. Na trhu je toho zase miliarda, já z toho byla zmatená jako vždy u všeho, co jsem dítěti pořizovala. Nechala jsem si také na sociálních sítích poradit od zkušených matek, což bylo to nejlepší, co jsem udělat mohla. Jejich postřehy a názory a mé zkušenosti jsem sepsala do bodů níže, které mohou zase třeba vám pomoct v rozhodování. To nejlepší co ale můžete udělat, je vzít dítě a dotáhnout ho do obchodu, kde si může odstrkovadla vyzkoušet. Nebo možná má vaše kamarádka doma víc druhů, to se taky stává, a dovolí vám vyzkoušet, které sedí prckovi nejlépe. Kdyby totiž bylo na mě, tak bych vybrala úplně jinak než Džej Džej 🙂

My jsme odstrkovadlo nakonec pořídili na http://www.feedo.cz, kde jsem si koupila dvě, mezi kterými jsem se finálně rozhodovala, nechala jsem si je poslat na prodejnu v Galerii Harfa, kam jsme je za dva dny šli s Džej Džejem vyzkoušet. Které u nás vyhrálo, vám povím na konci článku. Tady je slíbené srovnání tří nejoblíbenějších odstrkovadel.

 

  • Odstrkovadlo Puky Pukylino

– Pokud vybíráte pro rok staré dítě, bude to nejspíše dobrá volba. Nejmenší verze Puky je totiž opravdu hodně malá. Džej Džej se v roce a půl na odrážedlo ani nechtěl posadit, protože by koleny narážel do řidítek.

– Materiál je kov, takže počítejte s vyšší váhou.

– Kvůli materiálu a dvěma kolečkům vepředu i vzadu není odstrkovadlo moc skladné. Do kočáru ho asi nedáte, takže ho má většina dětí na doma.

– Kvůli malé velikosti hrozí, že z něj dítě brzy vyroste, což se nemusí vzhledem k ceně vyplatit.

– Jestli je vaše dítě pohybově zdatné už v roce, tak to může být dobrá možnost, jak se naučit odstrkovací pohyb. Může to být dobrý trenažér.

– Gumová kolečka jsou velmi tichá.

Odstrkovadlo Puky pukylino

 

  • Odstrkovadlo Funny Wheels

– Velkou výhodou je, že máte vlastně 2v1. Zadní dvě kolečka se totiž dají přemontovat na jedno.

– Sedlo můžete zvýšit až o tři centimetry.

– Gumová kolečka opět zajistí ticho.

– Kolečka jsou ale poměrně těžká, což může dělat potíže při zatáčení.

– Výrobce sice uvádí věk od roku a půl, ale Džej Džej v roce a půl nedosáhl plným chodidlem na zem. Nedokázal se tedy rozjet a odstrkovadlo dobře řídit.

– Já osobně bych vybrala toto. Je mi sympatická česká značka, vidina dlouhodobého užívání (pak s jedním kolem vzadu) a celkově se mi líbí design. Je to ale opět tak, že rodič míní a dítě mění…zde je video, na kterém je vidět, jak Džej Džejovi Funny Wheels (ne)sedlo. Zároveň na něm vidíte demonstraci jeho současných komunikačních prostředků. Občas mi to večer zní v hlavě, když jdu spát.

Funny Wheels

 

Odstrkovadlo Funny Wheels

 

  • Odstrkovadlo Teddies Enduro Yupee malé

– Doporučovaní většinou matek ve veřejné anketě, kterou jsem vyhlásila na svém Fb a Ig profilu.

– Bránila jsem se mu, protože jsem nechtěla „celoplasťáka“.

– Mají ho snad úplně všechny děti, takže se vám může stát, že si z hřiště odnese jiné než vlastní. Ale asi to nebude vadit.

– Mají na výběr z docela dost barev, takže si vyberou holky, kluci i ti, kteří na gender nehrajou.

– Tou největší výhodou je váha. Je tak lehké, že ho unese i rok a půl staré dítě, vy ho hodíte pohodlně dolů pod kočár a nebudete to vůbec cítit. Váha se také projeví na schopnosti vozítko ovládat.

– Cena vás nebude bolet i v momentě, kdy dítě odstrkovadlo zničí, ztratí, někdo vám ho čórne nebo ho prostě nebude chtít využívat.

 

Odstrkovadlo Enduro

 

Suma sumárum, máme doma malé, modré Enduro. Poté, co na něj v obchodě nasedl a jednoduše rozjel bylo vymalováno. Když jsem ho pak jednoduše strčila dolů pod kočár a šlo se domů, tak jsem si říkala, že to byla asi ta nejlepší volba. Poměr cena výkon je bezkonkurenční a holt nejsme originální ani eko ani ergo ani nevim co.

 

Pomohl vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích! Sleduj mě na Fb nebo Ig a dostaneš víc takových 🙂

 

Okomentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..