Když je sport součástí Vašeho života, hned po tom, co budete googlit „těhotenské příznaky“, budete googlit „sport v těhotenství“, jako já. A dozvíte se protichůdné názory začínající těmi, že vlastně každý sport může způsobit potrat až po ty, kdy maratonské závodnice popisují, jak ještě den před porodem trénovaly. Kde si vybrat? Nabízím svůj pracně a s racionálním rozumem sestavený souhrn, který poslouží všem sportovkyním s břichem.

  • BĚH

Před břichem jsem běhala zhruba třikrát týdně, účastnila se závodů a brala to zkrátka jako součást sebe sama. Byl to tedy první sport, o jehož důsledku na břicho jsem se začala zajímat. Po prolustrování internetu, diskuzi se svým gynekologem a prostudování odborné literatury jsem došla k tomuto závěru: V prvním trimestru jsem běh vyměnila za rychlou chůzi. Měla jsem zkrátka strach z otřesů, které by v době, kdy se mohlo cokoli pokazit, nemusely mít dobrý vliv. Měla jsem navíc to štěstí, že první trimestr vycházel na zimu, tak mě to nemuselo ani tolik mrzet. S jarem se však plánuji opět rozběhnout, dám vědět, jak to půjde.

  • POSILOVÁNÍ

Posilování s vlastní váhou nebo lehkým závažím (2kg) jsem brala jako alternativu k běhu. Zaměřila jsem se hlavně na nohy, zadek, záda a ruce. Břicho jsem na základě odborných doporučení neposilovala. Zaměřte se na správné dýchání – výdech při akci, nádech při povolení a na opakování – nejlépe tři série po 20 cvicích pro každý posilovací cvik.

  • CYKLISTIKA

Jak už jsem uváděla, můj první trimestr vycházel na zimu, tudíž v té době kolo tak jako tak stálo v garáži. Co jsem se dočetla, ve druhém trimestru není jízda na kole problém, ale! Doporučuje se jezdit jen na cyklostezkách, poblíž domova a mít nastavené kolo dle velikosti břicha. Koho by tohle bavilo? Měla jsem ráda terén, rozmanitost, sem tam nějaký kopec a rychlost. Z důvodu toho, že tento výlet by nepřipadal v úvahu mé koho zřejmě letos zůstane v garáži i přes léto.

  • LYŽE

Má dosavadní zimní alternativa k cyklistice. Miluju rychlost sjezdových lyží, poctivý carvingový oblouk a varhánky na ranní sjezdovce. Po vyhodnocení mého stylu jízdy a po doporučení od gynekologa jsem ale lyže letos nechala doma. I když jsme měli již naplánovaný týden v Rakouských Alpách, riziko pádu a případného potratu byla větší hrozba než radost z lyžování. A tak jsem oprášila náčiní, na kterém jsem nestála od lyžáku na střední škole: běžky. A byla jsem nadšená! Skvěle upravené tratě v Rakousku, slunce nad hlavou a bezva pocit z pohybu na čerstvém vzduchu mě pokaždé tak uspokojili, že jsem výletu na hory bez lyží rozhodně nelitovala.

  • PLAVÁNÍ

Tak tenhle sport by se asi mohl jmenovat: Nejvhodnější těhotenská aktivita. Chval a doporučení je všude plno, takže ať jste v jakémkoli týdnu těhotenství, návštěva bazénu bude vždy vhodná. Otázka jen je, jak dlouho se Vy budete chtít ukazovat v plavkách 🙂

  • JÓGA

V době před břichem jsem často chodila na lekce hot jógy (viz sekce Recenze matkám). S břichem je však lepší vyhýbat se přílišnému horku, takže sauna a sál hot jógy by nebylo to pravé. I když se mi zdála vždycky klasická jóga nudná, přesedlala jsem na ní. Musím říct, že v prvním trimestru to trochu nuda je, ale s rostoucím břichem to asi bude stačit. Po čtvrtém měsící navíc přijde vhod tzv. Gravid jóga, kterou teprve plánuji otestovat.

Jako nejlepším rádcem mi sloužila tato kniha: Těhotná a fit, Pintová Kristina a Kramerová Rachel, Mladá Fronta, 2012 – doporučuji!

 

Okomentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..