V době s břichem se vám lehce stane, že narazíte na téma, ke kterému se budete muset nějak postavit. Kor dnes, kdy existuje na všechno milion pohledů, názorů a doporučení, je někdy fakt skoro nemožné udržet si zdravý úsudek.

Jen pro příklad, jako těhotná se musím dneska rozhodnout mimo jiné jestli:

Budu používat látkové nebo papírové pleny?

Budu dítě nosit v šátku, ergonomickém nosítku nebo manduce?

Budu kupovat variantu kočárku pouze hluboká korba, dvojkombinace nebo trojkombinace?

Bude dítě spát v postýlce, kolíbce, košíku, lehátku nebo s námi v posteli?

Jak budu rodit? Bude otec u porodu? Chci epidural? Chci bonding? Chci room-in? 

No prostě je to všechno hodně jednoduchý. Generaci našich matek a babiček se to může zdát skvělý, že máme tak nekonečnou možnost volby, ale mně to občas připadá spíš na škodu a když budu uplně upřímná, tak mě to někdy dost stresuje.

Ale pojďme se podívat na jednu z možností, která se vztahuje k porodu a kterou jsem já osobně dost zvažovala a nakonec byla překvapená z toho, jak to dopadlo. Jde o pupečníkovou krev.

Pupečníková krev je zastřešující pojem pro krev obsaženou v placentě (plodovém koláči) a pupeční šňůře. Zajišťuje výměnu živin a kyslíku mezi matkou a plodem. Chrání také plod před potenciálně škodlivými látkami. Je to krev dítěte, která se nemísí s krví matky.

Přesně tak vysvětluje pojem Wikipedia. Nejdůležitější ale je, že jde o alternativu kostní dřeně a lze s ní tedy léčit různé typy závažných onemocnění, například leukemii. A tady pramení základ celého businessu, který v dnešní době poskytuje v Česku několik firem. Rodiče si u nich mohou odebrání a uskladnění pupečníkové krve zaplatit. Například firma Natic nabízí odebrání krve za skoro 20 tisíc korun a pak za každý rok uskladnění dalších 1 590 korun. Přitom názory lékařů na opravdovou šanci, že krev jednou zachrání vašemu dítěti život, nejsou uplně jednoznačně pro.

To však nepopírá, že pupečníková krev potřebná být může a zachránit někomu život taky může. A tak jsem se rozhodla, že ji daruji. Tím jsem chtěla mít jistotu, že něco takhle vzácného nepřijde vniveč. Přišlo mi pravděpodobnější, že ji někdy někdo bude potřebovat, než že zrovna jen moje dítě – snad. A tak jsem na první kontrole v Podolí zjišťovala, jak bude odběr po porodu probíhat a celkově jsem se s nimi chtěla na všem domluvit. Jenže. Podolí, pražský porodnický kolos, odběry nedělá. Porodní asistentka mi dokonce řekla, že kdysi dělalo, ale pak se zjistilo, že to nikdo nevyužívá a že to je tedy z jejich pohledu zbytečné.

A tak se ptám, kde jinde, když ne v Podolí? A proč ne všude, když tady jsou matky, které chtějí pomoct? Smutným faktem tak je, v České republice můžete pupečníkovou krev darovat pouze ve třech nemocnicích: v České Lípě, ve Slaném a v pražské Thomayerově nemocnici. To je dost málo na to, že počet nemocných leukemií u nás každoročně stoupá.

 

  1. Petra Davidová says:

    Pupečníková krev patří miminku a je pro něj v mnoha směrech výhodné, aby pupečník dotepal a došlo k přesunu krve z placenty k miminku, než bude přestřižen. Proces normálního fyziologického porodu je dokonalý tak jak je. :-)))

    • MatkaMatkam says:

      Petro, děkuji! Začínám o dotepání přemýšlet..asi to nechám na tom, jak ze situace po porodu vyplyne 😉

Okomentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..