Na tuhle akci jsem se těšila a zároveň byla hodně zvědavá docela dlouho. Před pár měsíci jsem se na předporodní kurz zapsala a teď, v době už na mateřské, na něj taky šla. Na úvod je potřeba zmínit, že jsem na něj šla záměrně bez manžela a že jsem vybrala záměrně ten, který neorganizuje žádná porodnice. Proč a jaký to mělo efekt?

Takže popořádku. Bez Kuby jsem šla proto, že si nemyslím, že je potřeba, aby chlap trávil celý víkend zavřený v jedné místnosti s dalšími břichatými ženami a dalšími chlapy, kteří dělaj, že jim to přijde uplně v pohodě. Kuba sice na první část u porodu bude, ale to co by měl vědět mu můžu sama přetlumočit. Nejlepší totiž asi bude, když tam pak nebude dělat vůbec nic, ale prostě tam jen bude a nebo bude dělat, co mu kdyžtak řeknu.

Přesně jak jsem si myslela, až skoro do začátku kurzu jsem byla ze sedmi těhotných jediná, kdo byl bez partnera. Pak přišla spása. Spřízněná duše a podobně smýšlející Monika se mi stala na ty dva dny parťákem.

A teď ten výběr kurzu. Chtěla jsem se záměrně vyhnout tomu, který organizuje porodnice, v mém případě by to mohlo být Podolí, protože mi dle popisu obsahu kurzu na internetových stránkách porodnice a dle recenzí na internetu nepřijde, že by byl nějak víc obohacující. Jednak je poměrně obsahově chudý a jednak je dost zaměřený na chod konkrétní porodnice a s tím spojené běžné rutiny a instrukce k ní. Já jsem chtěla spíš něco víc zeširoka a obecného.

A tak jsem hledala až jsem našla Víkendový kurz předporodní přípravy od Aperio (http://www.aperio.cz/). Kurz začínal v sobotu v deset ráno a končil ten den po šesté večer, což bylo docela náročné a obzvlášť nepohodlné vzhledem ke kancelářským židlím, na kterých se celý den sedělo. Druhý den se končilo už po druhé hodině. A jak byly oba dny tématicky rozdělené?

Sobota: Těhotenství, První a druhá doba porodní, porod, úlevové pozice, jak zvládat bolest, jak to chodí v porodnicích, otec u porodu, ulevující masáže.

Neděle: Třetí a čtvrtá doba porodní, šestinedělí, kojení, péče o novorozence, péče o sebe sama po porodu a perlička na závěr: film o porodu.

Pro lepší přehlednost nejprve shrnu kurz do plusů a mínusů a pak ještě závěrem slovně s dalšími fakty.

 

Plusy: Čím mě kurz obohatil a co se povedlo
  • Lektorka byla naprosto super. Měla zdravý, normální přístup. Informace podávala většinou nezaujatou formou. Zodpovídala všechny dotazy, vysvětlovala všechny náležitosti do detailu a často přidávala zkušenosti ze své dvanáctileté praxe.
  • Obsah kurzu byl naprosto dostačující. Není asi nic, co by mi chybělo nebo nebylo řečeno. I když to možná teprve poznám.
  • O trochu povedenější mi přišla neděle s praktickým nácvikem manipulace s miminkem (panenkou) a bylo zde celkově víc informací, které jsem nevěděla. Zejména z oblasti péče o novorozeně.
  • Po celou dobu byla k dispozici voda a teplé nápoje. Kurz probíhal v příjemném prostředí nuselské vily.

 

Mínusy: Co mohlo být lepší
  • Rozhodně sezení. Je zkrátka potřeba domyslet, že s břichem se na kancelářské židli celý den nesedí dobře. Domů jsem se vracela s obřími lýtky a bolavou kostrčí. Stačila by alespoň nějaká stolička na nohy nebo častější přestávky.
  • Video o porodu možná mohlo být novější, tedy ze současné doby. Účel splnilo, ale bylo na něm zkrátka vidět, že už se třeba leccos změnilo. Pokud existuje nějaké takové z českého prostředí, tak by to bylo uplně nejlepší.

 

Kurz stál 2 400 Kč a v mém případě ho vedla lektorka Petra Davidová.

 

Mé celkové zhodnocení: Jít na kurz nebo nejít?

Za mě určitě jít. Sice nejsem uplně typ budoucí mámy, která by nic neřešila a všechno nechala přirozeně plynout, tedy spíš si dost informací sama zjišťuju a hodně mě toho zajímá, ale i tak mi kurz dal spoustu nových informací. Celkově jsem odcházela tak nějak uklidněná, že jsem si vše ujasnila ucelenou formou a od profíka. Je zde navíc neustále prostor pro dotazy, které jsou ihned diskutovány a není nic lepšího, než se o tématu pobavit s někým, kdo je na tom podobně.

Závěrem bych tedy tento kurz doporučila a to, jestli s partnerem nebo bez nechám na vás. Dnešní otcové jsou holt dost angažovaní, ale ne vždycky to je potřeba.

 

 

 

Okomentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..