Zdá se mi to jako nedávno, co jsem po Vánocích a objevení dvou čárek na testu přemýšlela, jak to řeknu v práci. Teď mě čeká poslední měsíc v roli manažerky a pak už role matky. Uteklo to jako blázen.

S odchodem na mateřskou dovolenou se váže několik pravidel. Například takové, že začíná 6 až 8 týdnů před termínem porodu a trvá 28 týdnů, pak se nastupuje na rodičovskou. Se změnou souvisí i výše příspěvku od státu. V prvním období je to v případě zaměstnaných matek 70 % z jejich průměrného platu za poslední rok a ve druhém období už je to částka pro všechny stejná odlišná pouze v délce, jakou si pro rodičák zvolíte. Celkem matka dostane od státu budget ve výši 220 tisíc Kč a je na ní, jak si ho do jednotlivých měsíců rozloží, zatím je však stanovená maximální výše 11 500 Kč měsíčně. Nic moc.

Nyní mě tedy čeká předání formuláře, který vyplní můj gynekolog o tom, kdy je můj poslední den v práci mému zaměstnavateli a pak už hurá na prázdniny. A to doslova. V práci budu poslední den 30. června a pak mě čekají dva měsíce, kdy chci ještě dokoupit všechno, co Džej Džej bude potřebovat, navštívit známé a příbuzné, které jsem dlouho neviděla, pořádně uklidit a začít se psychicky a možná i fyzicky připravovat na porod. Také mě čeká předporodní kurz, ale o tom až někdy příště.

Moc se na ty dva měsíce těším a zároveň se bojim toho, že si budu připadat najednou nevyužitá, bezprizorní. Snad je to všechno o zvyku, že jo?

 

Okomentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..