Jak pomine prvotní hysterie kolem nového člena rodiny, uklidní se prdy a tak nějak si všechno sedne, začnete si možná řikat, že to je doma nuda. Že to chce nějakou akci. Co se Prahy týče, máte dvě možnosti. Cvičení pro mimina a plavání pro mimina. Obojí bývá od půl roku a v hlavním městě je toho docela dost na výběr. Protože plavání nás teprve s Džej Džejem čeká, otestovali jsme nyní tři různá „cvíča“. Díky podrobnému hodnocení si můžete vybrat, které bude to pravé právě pro vás.

Pro přehlednost je každá aktivita hodnocená v pěti stejných kategoriích.

Vysvětlení kategorií:

Zázemí = Vybavení místa, kde se cvičí. Je kde uložit kočárek? Je kde ohřát jídlo? Kde nakojit? Kde přebalit? Možnost dát si kafe? Je přístup bezbariérový?

Vybavení = Pomůcky, které se při cvičení používají.

Lektor = Hodnocení toho, kdo vedl hodinu. Jeho připravenost, znalosti ale i osobní přístup.

Cena = Částka kterou za cvičení zaplatíte.

Program = Náplň cvičení. Jak jsou aktivity uzpůsobeny věku dětí, jak moc je baví a co jim přinášejí.

 

Studio pro ženy, Praha 1: Cvičení s miminky (3 – 7 měsíců)

Jako těhotná jsem do Studia pro ženy v centru Prahy chodila na těhotenský pilates, proto jsem při vybírání cvičení pro Džej Džeje koukla jako první sem. Bylo to také jedno z mála míst, kde umožňovali cvičit dětem mladším půl roku. Jedinou podmínkou je zde „pasení koníčků“. Takhle Studio dopadlo.

Zázemí: Studio není nijak velké, a proto jsou některé části trochu omezené. Doporučuji například přijít s dítětem v nosítku či šátku než v kočárku. Ten se musí nechávat na terase, což v dešti není nic moc kvůli jeho zmoknutí a v zimě to není nic moc, protože musíte dítě venku vyndat a jít s nim přes chodbu dovnitř.

Vybavení: Na místě lze ohřát příkrm v mikrovlnce, k dispozici jsou dětské židličky. Chybí mi zde však přebalovací pult a místo na odložení nesedícího dítěte při oblékání a obouvání mámy – aspoň lehátko. Pomůcek na cvičení je dostatek: gymnastické míče, karimatky, hudební nástroje, hračky.

Lektor: Už z principu nejsem fanda toho, začínat lekci zamyšlenou větou: Tak co budeme dneska dělat? Mám ráda, když si lektorka od začátku hodinu vede, má ji připravenou a využije každou její minutu. Ve Studiu pro ženy mi přišlo, že paní cvičitelka občas vaří z vody a spoléhá na to, že u takhle malých dětí se ještě žádné výkony vlastně neočekávají. Z rukávu sypala jednu dětskou říkanku za druhou a moc si nevšímala individuálních potřeb dětí (co se komu líbí a nelíbí, rozdílný věk dětí a jejich dovednosti atd.)

Cena: Za jednu lekci o délce 45 minut zaplatíte 170 Kč.

Program: Úvodní protažení, kdy s dítětem ukazujete na různé části těla a k nim se zpívají říkanky, část s hudebními nástroji, část na míčích, tancování s dítětem v náručí a závěrečná masáž. S poslední zmíněnou aktivitou – masáží – jsem se nikde jinde nesetkala a bylo to fajn zakončení. Lektorka měla pro rodiče k dispozici také olej, nic nemusíte nosit.

Závěrečné zhodnocení: Zázemí má trochu rezervy, stejně tak jako lektorka. Na programu byla jediná originální masáž, jinak zde nenajdete nic, co kdekoliv jinde klidně za menší peníze.

Udělená známka: 3

 

Monkey’s Gym, Praha 9: Dudlíci (6 – 12 měsíců)

Reklama na Monkey’s Gym na mě vyskočila na Facebooku. Musím přiznat, že mě zaujala díky možnosti využít první lekci zdarma. To je přeci supr nápad, obzvlášť u takhle malých dětí, kdy prostě nevíte, jak budou reagovat. Monkey’s Gym je navíc skvěle umístěna – přímo v Galerii Harfa, takže u starších dětí si můžete během jejich dovádění i nakoupit.

Zázemí: Součástí prostoru je kavárna s dětským koutkem, která je od místa cvičení oddělená sklem, tudíž během kafíčka můžete pozorovat, jak si dítě dává do těla. To je ale v našem případě ještě hudba budoucnosti, takže my jsme nepohrdli dětským koutkem, kde je k dispozici spoustu hraček, který zkrátí čekání na lekci. Samozřejmostí je dětský záchod, přebalovací pult, pleny, mikrovlnka, lehátka, židličky.

Vybavení: Téměř celý prostor pro cvičení je pokrytý žíněnkami různých tvarů, což je prostě pro děti ideální. Myslím, že Džej Džej by si jejich kvalitu užil víc, kdyby už lezl, ale i tak se po nich skvěle válely sudy. Šikovně vyřešené úložné prostory obsahují nespočet cvičících pomůcek a na závěr si děti zafoukají z bublifuku, což bylo v Džej Džejově případě to pravé ořechové.

Lektor: Lektorka si celou hodinu skvěle vedla, snažila se věnovat každému dítěti a naladit se na jeho možnosti, přizpůsobit mu zkrátka danou aktivitu. Na začátku se představila, představila své plyšové dítě jako Honzíka, zajímala se o jména cvičících dětí a atmosféru doladila vhodnou hudbou, která díky bohu nebyla vždy jen o dětských říkankách.

Cena: Úvodní lekce zdarma, zbytek se kupuje vždy jako balíček. Ceny bohužel nemá Monkey’s Gym na internetu, tak asi jedině na dotaz…

Program: Na úvod se s dítětem protáhnete, opět jde o poznávání různých částí těla. Pak je na řadě opičí dráha po šikminách, překážkách, žíněnkách. Ideální pro lezoucí nebo skoro chodící děti. K dispozici je vždy hračka jako motivátor pro to, aby dítě šlo dál. Délka lekce byla využitá na sto procent díky skvělému vybavení.

Závěrečné zhodnocení: Profesionální lektor, úžasné vybavení a dostupné prostory. Zároveň však nutnost koupit si balíček vstupů místo jednorázovky jednou za čas.

Udělená známka: 1

 

Jablíčkov, Praha 10: Mimihry (6 – 12 měsíců)

Jablíčkov mám v podstatě za rohem a každý den chodím kolem. Jde o čerstvě otevřené rodinné centrum  v Malešicích. Vše je tedy nové, nepoškozené a součástí je i školička.

Zázemí: Prostor je sice v patře, ale součástí je výtah a hned za vchodem na vás bude čekat prostranství na ponechání kočárku. Po cvičení si tady můžete dát skvělou kávu s ještě lepším zákuskem, nakojit, přebalit, ještě si pohrát. Místo dřevěných židliček a stolů by tady jen mohlo být víc gaučů nebo křesel, děti se na nich přeci jen lépe oblékají. Židlička i mikrovlnka k dispozici.

Vybavení: Kromě klasických pomůcek jako jsou míče nebo hudební nástroje mají lektorky k dispozici nespočet „home made“ věciček jako jsou rozstříhané igelitové pytlíky, pet lahve s kaštany uvnitř, zavařovačky s korálky uvnitř, zavařovačky se šátkem, který se dá vyndat a tak dále. Ve finále tyhle věci baví děti daleko víc než kdejaká drahá hračka.

Lektor: Při mé návštěvě vedla kurz lektorka, která normálně vede starší děti. S sebou měla svou asi dvouletou dceru, která bohužel narušovala lekci, kde byly samé o dost mladší děti. Cvičitelka ji tak musela věčně okřikovat, usměrňovat, což trochu narušovalo jinak skvěle připravený program.

Cena: Za jednu lekci o délce 45 minut zaplatíte 120 Kč.

Program: Kromě klasických míčů, říkanek a tanečků byly součástí i motorické dovednosti s předměty vlastní výroby, což děti bavilo ze všeho nejvíc.

Závěrečné zhodnocení: Příjemné baby friendly prostředí, přátelský přístup lektorek a nespočet zábavných věciček, které najdete doma po šuplíkách a ani by vás nenapadlo z nich udělat hračky.

Udělená známka: 2

 

Na konec bych chtěla všechny mámy varovat. Nečekejte, že si budete po cvičení s dítětem připadat oduševněle. Jde o aktivitu, která pro takhle malé děti má smysl spíše kvůli socializaci, zvykání si na jiné než domácí prostředí. Jinak to moc význam nemá. Ale co bychom neudělali proto, vypadnout na chvíli pryč a mít dobrý pocit, že jsme zas pro ty naše děti a jejich rozvoj něco udělali, že jo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okomentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..