Začalo to nenápadně. Pár červených flíčků na hrudníku a na břiše. Asi reakce na nějaké jídlo, myslela jsem si. Jenže pak se to rozlezlo na záda, vlastně po celých zádech, trochu i na ramena, na stehna. Furt jsem čekala, jestli to odezní a ono ani po měsíci nic. Tak jsme šli k doktorovi.

Návštěvě u doktora jsem se chtěla vyhnout z jednoho prostého důvodu. Tušila jsem, že pediatr bude s vyrážkou rychle hotový a bála se, aby mě neposílal na kožní, kde jsou čekací lhůty i několik měsíců. Takže ani jedno řešení vlastně nebyla výhra. A taky že jo. Po bleskurychlé kontrole zazněla diagnóza: Atopický ekzém. Hm, takže máme doma atopika. Jediný, co si s tímto onemocněním představím, je kamarádka škrábající si nohy kdykoliv může. A taky děti, co jezdí k moři, protože to prý na to pomáhá. Víc nic. Ostatně ani od doktora jsem se bohužel nedozvěděla příčinu, opatření, možnosti léčby…nic.

A tak jsme domu odcházeli s třemi krabičkami mastí. Jedna z nich samozřejmě kortikoidní, protože vyrážka nebo ekzém se přeci jinak už ani léčit nedá. „No má to dost vedlejších účinků, ale vy to máte jen na týden, tak to se nemusíte bát,“ snažil se mě uklidnit doktor. Proč napřed nezkusíme jiný způsob léčby a musíme hned do devítiměsíčního mimina cpát hormony?

Strejda Google tedy opět pomohl. I když jak se to vezme. Dozvěděla jsem se vlastně to, že příčin může být nespočet. Alergie na nějakou potravinu od kravského mléka, ořechů, vajec po pšenici. U kojících by měla zkusit vyřazovat matka. Takže já nebudu jíst skoro nic, aby se pak zjistilo, že to je vlastně reakce na prací prášek, nebo prach, pil, nějaký druh látky, kosmetický přípravek a tak dále. Riziko vzniku stoupá u dětí, kdy je jeden z rodičů alergický nebo má astma, tak to jsme asi doma, Kuba je alergik.

Dobrá zpráva je, že to prý není diagnóza na celý život. Může být období útlumu a období, kdy ekzém udeří v plné síle. Přijde mi to takhle jako běh na dlouhou trať. Jak zjistím, co Džej Džejovi ekzém zhoršuje, aniž bych sama vyhladověla nebo obrátila dům vzhůru nohama?

Pocit marnosti ve mně přetrvává do teď. Od jeho narození se snažím jít cestou přírodní kosmetiky. Nepoužívám žádná mýdla, jen olej do koupele, žádné parfemované vlhčené ubrousky, přírodní zubní pastu, dětský prací prášek, jí bio zeleninu…a pak nastane první problém a stejně dostane nálož kortikoidů.

Co s tím? Máte někdo zkušenost? Podělte se!

  1. Na malou Locoid používám třeba jen 2-3 dny a vyrážka zmizí. Jde to rychle, díky bohu. Je fakt, že její vyrážky řeším už v počátcích. U ní je to reakce na kosmetiku. Nejdřív se osypala po olejích, to byl masakr. Pak jsme od pediatra dostali Ambiderman. Základ všech krémů, bez žádných léčiv, vůní apod. Místo krému po koupání. Super. Ještě jsem zkusila pár jiných krémů jako Hipp nebo Bioderma Atoderm PO Zinc, ale ačkoliv Bioderma je mnohem lepší, tak je to celkem drahé a stejně jí sem tam něco vyleze.

    Nakonec stačilo teda jen vyměnit krémy za Ambiderman, je ho hodně a stojí pár korun. Na předpis snad nic. Občas jí něco málo vyleze, ale dělávám jí trošku pěny do vany, baví se tím, tak to bude mít spíš z toho.

    Hodně štěstí. 🙂

Okomentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..