Taky to máte tak, že se celý rok těšíte, co všechno si v létě na dovolené přečtete a pak jste rády za jednu stránku denně, protože čumět kolem je prostě lepší? Pro ty co pár těch stránek zvládnou, ale mají problém vybrat, jakou knihu zvolit a nespálit se, nabízím pár tipů, které se ať už na pláž, pod stan, do letadla nebo karavanu budou určitě hodit.

Pro břichatý

Tip č. 1: Líný rodič, Tom Hodgkinson

Návod jak být pohodovým rodičem, zní podtitulek knížky, kterou jsem dostala letos k narozeninám. Musím říct, že přístup Toma schvaluju. Princip jeho výchovy spočívá v tom, že dítě není třeba opečovávat natolik, jak je dnes v některých rodinách zvykem. Čím víc dítěti prošlapete cestičku životem, tím většího neschopu z něj uděláte. Batoletem počínaje a puberťákem konče. Co ale musím uznat je, že někdy jsou pasáže, u kterých vím, že tohle už je moc. Žijeme zkrátka v moderní době a konzum, spotřeba, technologie atd. se prostě odbourat uplně nedají. Spíš tedy než s detaily souhlasím s celkovou myšlenkou autora. A rozhodně doporučuji!

Tip č. 2: K porodu bez obav, Blanka Čermáková

Česká porodní asistentka sepsala teorii, příklady z praxe a dobré rady od období, kdy se teprve otěhotnět chystáte až po šestinedělí. Ideální na knížce jsou dvě věci: Je koncipována do českého zdravotnického prostředí a sociálního systému a je psaná někým, kdo rozhodně ví, o čem je řeč. Nechybí spousta rad a postřehů přímo z praxe a dlouholetých zkušeností.

Tip č. 3: Časopis Maminka

Když jsem v práci od kolegů dostala předplatné tohoto plátku, tak jsem, přiznávám, trochu ohrnula v duchu nos. Měla jsem za to, že jde o přiblblé články pro přiblblé matky na mateřské, které už nečtou nic jiného než dětskou tématiku. Ale omyl! Netvrdím, že hltám každý článek, ale v každém čísle zatím bylo něco, co mě obohatilo ve smyslu péče o dítě. Jasně, časák je narvaný reklamy dětských produktů, ale články jako takové jsou ve směs užitečné. Uznávám.

 

PRO BŘICHATÝ i nebřichatý

Tip č. 1: Bábovky, Radka Třeštíková

Jednoznačně mohu říct, že tahle knížka mě dostala. Dlouho jsem nečetla něco na jeden zátah, v tramvaji, v posteli, na záchodě, při vaření. Vzájemně se proplétající osudy postav, což je jádro knihy, vás na jednu stranu dostanou svou nahodilostí a na druhou stranu vás udržují v naprosté myšlenkové bdělosti, protože jinak se čtenář ztratí. Za mě pět hvězdiček ze čtyřech a už se těším na nový román Radky s názvem Osm.

Tip č. 2: Okamžiky štěstí, Patrik Hartl

Nejoriginálnější na tomto románu je jeho zpracování. Je totiž rozdělený z půlky na vyprávění z pohledu dívky a z druhé půlky z pohledu jejího bratra. Vidíte tak vlastně stejný časový úsek, stejný sled událostí a stejné životní osudy ze dvou úhlů pohledu. Vidíte rozdíly v detailech, které vám při prvním vyprávění unikly, nebo nebyly vůbec zmíněny. Rozhodně dobrý nápad, který už tak poutavou knížku jenom obohatí.

Tip č. 3: Manželé odvedle, Lapena Shari

Detektivka se vším všudy navíc s tématikou únosu malého dítěte, což je napínák už sám o sobě. Svým stylem mi to trochu připomínalo Dívku ve vlaku. Jestli chcete zapomenout na okolní svět a ponořit se do vyšetřování a různých typů motivu zločinu, určitě neváhejte.

Nějaké další nejen letní tipy?

 

Okomentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..