Bylo mi deset let a letěli jsme na dovolenou do Řecka. Poprvé letadlem, poprvé k moři. Dneska už je to s létáním s dětmi úplně jiná realita. Není nic nenormálního, že letí několika týdenní miminko, natož pak o pár měsíců starší batole.

My jsme se rozhodli, že JJ svůj první let absolvuje v necelých dvou letech. Rady o létání s dětmi se na mě rázem začaly valit od všech zkušenějších kamarádek, z internetových diskuzí a chytrých článků. A pak přišla realita a to nejcennější – zkušenost. Možná se i vy letos v létě chystáte na první rodinnou leteckou dovolenou a pár rad k dobru se vám bude hodit. Tak tady jsou.

  • Jak vybírat letenky

Letenky do Barcelony jsme kupovali přes Letušku a byla to bezproblémová zkušenost. Vybrat jsme si mohli z několika možností odletů i příletů, což je podle mě zásadní. Jestli chcete, aby let proběhl v pohodě, snažte se ho naplánovat na dobu spánku. Zvolili jsme tedy nakonec let od ČSA, i když nepatřil k těm nejlevnějším. Díky tomuto rozhodnutí ale JJ prospal většinu letu tam i zpět. To chceš.

Děti do dvou let nemají vlastní sedadlo, takže ho bude muset mít rodič na sobě. U nás to byl Kuba, kdo si ho před letem připásal dalším dětským pásem k sobě. Dítě má normálně své vlastní příruční zavazadlo. Doporučuji také připlatit si za možnost zvolit si sedadlo dle vlastního výběru. My jsme s dítětem seděli uprostřed trojsedačky.

  • Co dělat s dítětem na letišti před letem

Jsou to většinou dvě hodiny, které nás dělí od nástupu do letadla. Po odbavení  zavazadel a bezpečnostní kontrole se na pražském letišti zastavte v místnosti s názvem Baby room. Je to dětský koutek, ve kterém najdete krom hraček také přebalovací pult, mikrovlnku, jídelní židličku a kojící křeslo.

Nechybí ani obrazovka s informacemi o odletech a okno s výhledem na runway. V Barceloně nic podobného neměli, ale zjistili jsme, že i pouhé pozorování letadel na hodinu vystačí.

Na zábavu také můžete využít pojízdné vozíky, ve kterých může dítě sedět a nechat se vozit.

  • Co dělat při letu s kočárkem

To je otázka, kterou jsem hodně řešila. Koupit golfky? Nechat odbavit? Riskovat poškození? Nakonec to dopadlo nejlépe, jak mohlo. Protože máme kočárek od Vandastore měli jsme zdarma možnost zapůjčit si od nich originální obal na kočárek Joolz. Myslím, že pro nás, kteří neplánujeme létat několikrát do roka, to byla ta nejlepší možnost. Kočárek jsme odbavili i s kufrem, protože JJ už zvládne chodit docela dlouho sám nebo jsme ho vzali na koně. V Praze jsme ho odbavovali u přepážky nadměrných zavazadel a v Barceloně jsme ho u té samé vyzvedli.

Kočárek si samozřejmě můžete vzít až k letadlu, pokud nemáte možnost nosítka nebo to tak prostě chcete. Jestli ale máte dražší kočárek a nezabalíte ho, tak riskujete poškození, které se bohužel stává dost často.

  • Jak zabavit dítě v letadle

Samozřejmě nejlepší možnost je, když co nejdelší část z letu bude spát. To se ale ne vždycky podaří. Takže co teď. Našemu JJ je přesně 21 měsíců a fungovalo na něj nejlépe následující:

Drobné pochoutky – křupky, borůvky, jablko, kapsička – zkrátka něco, co může jíst sám a zabavit se tím. Do letadla si pro dítě můžete vzít jakékoliv jídlo. Při bezpečnostní kontrole ho jen vyndáte do boxu, aby prošlo skenerem. Dítěti můžete také vzít tekutiny včetně mléka, pokud nekojíte. Při vzletu nebo přistání se sice doporučuje kojit nebo dát dítěti napít, ale já jsem to při vzletu vyřešila jídlem a dudlíkem a bylo to uplně v pohodě. Při zpátečním letu JJ dokonce vzlet prospal a nic se nestalo.

Pohádka – u nás už delší dobu frčí Krtek, takže jsme měli na palubě notebook a než JJ usnul, kouknu na pár dílů.

Knížka – Dopředu jsme koupila tématickou knížku o letadlech a knížku, do které se nalepují samolepky. Obojí byla nová věc, kterou JJ nikdy dřív neviděl, takže „wow efekt“ zabezpečil několika minutový klid. Můžete koupit vlastně jakoukoliv novou hračku, o které si myslíte, že bude dítě bavit.

  • Jak se dopravit z letiště

Jestli letíte na dovču s cestovkou, asi budete mít o dopravu z letiště na hotel postaráno. My jsme letěli na vlastní pěst, a tak jsme volili mezi hromadnou dopravou a taxíkem. Nakonec jsme vybrali taxíka, protože jsme nechtěli riskovat další hodinu v autobuse a chtěli jsme cestu z letiště co nejvíce urychlit. Až na nemilé překvapení v podobě chybějící autosedačky (i když jsme ji dopředu objednávali) to proběhlo v pohodě.

 

Pomohl vám článek? Doufám, že ano! Pošlete mi své létající vychytávky, ráda nasdílím dál. 

Okomentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..