Za poslední rok mě potkala hned dvě štěstí najednou. Mám zdravého syna a kopu kamarádek, které jsou také matkami. Ano, pokud jste na mateřské, tak tohle je vaše skutečná záchrana. Upřímně, já si svojí mateřskou bez věčných srazů a potkávání se s dalšími dětmi a kamarádkami ani neumim představit.

Jasně, většinou jde o holky, které znám roky a teď nám to prostě vyšlo stejně. Mateřství mi však přineslo i několik nových kamarádek, za které jsem moc ráda. Mateřství spojuje, to už jsem zažila několikrát. Třeba když se vám dítě na hřišti podělá a vy už nemáte náhradní plínu a máma u druhé houpačky ano, nebo když řve v tramvaji a máma vedle má víc zajímavých hraček než vy a neváhá vám je půjčit nebo když vaše dítě není zrovna při chuti a druhé dítě po něm dojede oběd, aby se to zbytečně nevyhodilo. My mámy stojíme při sobě, aspoň taková je moje zkušenost. 

My čtyři. Kdysi bezstarostné holky, dneska už s dospěláckými starostmi ať už v podobě dětí nebo ne.

Když matka matku potká, mají většinou jasný směr konverzace. Musím se někdy už smát, jak všechny řešíme to samé akorát v různých odstínech.

 • „Jak ti spí?“
 • „Jak ti jí?“
 • „Co prdíky?“
 • „Co nočník, už zkoušíte?“
 • „Jaký si měla porod?“
 • „Kojíš ještě?“
 • „Do kdy chceš kojit?“
 • „Jak zvládl odstavení?“
 • „Co hlídání, už si ho někomu svěřila?“

A tak dále a tak dále…známe to všechny 🙂 Myslím ale, že ať každá z nás odpoví na ty dotazy jakkoliv, je důležité se vzájemně respektovat. Má oblíbená věta je: Ať si to každá dělá, jak chce. 

 

S mojí nejlepší kamarádkou Anetou máme dokonce děti o týden od sebe. Děkuji této náhodě pokaždé, když se vidíme. Řešíme naprosto stejné problémy, kluci jsou naprosto stejně vývojově. U takhle malých dětí je velký rozdíl i jeden měsíc, tak jsem ráda, že nám to takhle vyšlo.

Stejně staré děti. Takové štěstí mě a mou nejlepší kamarádku potkalo.

Někdy se ale stane, že kolem vás nikdo ještě dítě neplánuje nebo mají už všichni odrostlé. Nebojte se v takovém případě chodit do dětských heren, na různá cvičení, plavání, do parků, na hřiště. Mateřská je daleko veselejší, když ji máte s kým sdílet.

Doktorka, servírka, markeťačka, manažerka, právnička, studentka, reportérka…a teď jsou to mámy. Mámy, které každý den řeší, jak udělat ze svého malého chlapečka nebo malé holčičky toho nejlepšího člověka na světě. Chceme jednou říct: To je to nejlepší, co se mi v životě povedlo. Nikdo nemá patent na nejlepší výchovu, proto často potajnu pozoruji, jak ostatní mámy vychovávají své děti a ráda se inspiruji. Každá z nás dělá co může a jednou, jednou se nám ta každodenní fuška určitě vrátí.

 

 1. Závidím ty kámošky! Já jsem sama…hodně často. Malý bude v březnu rok…Chodíme cvičit na Harfu, ale zatím žádná „normální “ ženská. Nebo já jsem divná? 😮

  • MatkaMatkam says:

   Ivano, děkuji za komentář! I to se stává holt…já nejvíc „normálních“ ženských potkala na plavání v Juklíku a pak ten zbytek jsou všechno kamarádky, kolegyně, spolužačky…zkuste zapátrat v minulosti, já se s některýma roky neviděla a pak nás daly děti zase zpět dohromady 🙂 držím palce!

Okomentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..