Dovolená je pro mě vrchol každého roku. Nedovedu si představit, že bych jeden rok nejela alespoň po českých rybnících. Jelikož máme to štěstí a vlastníme obytný vůz, milujeme tento typ dovolených – stále v pohybu, každý den něco nového.

Zkraje léta 2016 však začínalo být jasné, že letos zůstane náš Bohouš (ano, tak se starý přenosový vůz Československé televize předělaný mým šikovným mužem jmenuje) zaparkovaný. Důvodem bylo pracovní vytížení a odklad dovolené až na pozdější léto, brzký podzim. Jenže kam v tuhle dobu? Na asijskou exotiku ještě brzy, na Evropu zase pozdě. Hádáte dobře, zvítězila Amerika – nikdy nespící New York a vždy sluncem zalitá Florida. Nevěřim tomu ani při tom, jak to sem píšu.

V době před břichem, jako jsem byla tehdy já, zvažujete při výběru dovolené více faktorů než jindy. Nás především limitoval virus Zika a jeho šíření se jižní a střední Amerikou. Karibik jsme tedy vyškrtli hned na začátku. Jak jsem ale později zjistila, i na Floridě se, byť v malém měřítku, virus Zika objevil. Samozřejmě mě napadlo, že na dovolené se člověk, jak se s oblibou říká, uvolní, a může se stát, že si přiveze suvenýr v podobě břicha. S virem Zika by se to trochu zkomplikovalo.

Jak jsem zjistila, internet je sice článků o příznacích a šíření plný, ale žádnou záruku, jestli ve vaší dovolenkové oblasti zrovna jsou nakažení komáři nebo ne, vám nikdo nedá. Šla jsem tedy přímo ke zdroji. Na webové stránce http://www.floridahealth.gov/diseases-and-conditions/zika-virus/ jsem našla asi nejucelenější informace a navíc kontakt. Nejprve jsem využila email a až pak jsem byla připravená volat. Odpověď na email přišla do pár hodin a více méně mě ubezpečila v tom, že Zika byla potvrzena v malé oblasti přímo v Miami, že si mám nakoupit normy splňující repelenty a především se poradit se svým lékařem. To není špatné.

Pro klid v duši jsem napsala i na emailovou adresu infekčního oddělení pražské Bulovky, kam bychom v případě příznaků směřovali. Můj dotaz zněl: Je možné se nechat otestovat i preventivně, bez příznaků? Na email mi asi za 10 dní odpověděl pan doktor Kynčl, mimo odkaz na web s informacemi o zemích s výskytem viru přidal osobní radu: „Pokud bych plánoval cestu do libovolné země z vámi popsané oblasti, tak bych aktivity týkající se zakládání rodiny odložil minimálně 3 měsíce po návratu.“ Dodal také, že pokud člověk Zikou onemocní, tak je potřeba „aktivity“ odložit až na 6 měsíců. Moc nevím, jak se s touto informací vnitřně popasovat.

America, give me five a snad to všechno dobře dopadne.

  1. Ahoj, držím palce s dovolenou a děkuji za užitečné informace! Chystáme se s přítelem letos také na Floridu, takže využiji. Můžeš pak prosím napsat nějaké tipy na místa, která jste navštívili? Děkuji!

  2. MatkaMatkam says:

    Ahoj Lucie, děkuji! Myslím, že nějaký další příspěvek odkazující na cestu se ještě objeví během září a pak samozřejmě po návratu – v druhé půlce října. Sleduj blog, ať ti neuteče!
    Zdraví, MatkaMatkam

Okomentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..