Po čtyřech měsících už jsme jako rodiče asi využili všechno, co jsme před narozením Džej Džeje ať už pořídili nebo dostali. Musím říct, že spoustu věcí jsme pořizovali uplně zbytečně, jiné se zas najednou jeví jako nepraktické. V roli rodiče se k vám také postupně začnou dostávat informace o tom, že věci, které se normálně na trhu prodávají, jsou vlastně pro děti zcela nevhodné. To vám taky nikdo před tim neřekne. Rozhodla jsem se proto vzít obyčejný, veřejně dostupný seznam „výbavičky“ a připsat k němu, co se fakt hodí, v jaké podobě a proč. Budoucí mámy snad ocení, současné mámy mohou přidat své zkušenosti.

Oblečení

Tady je jen jedna rada: Poptejte všechny matky kolem, ať vám toho dají co nejvíce. Nakupovat nemá vůbec smysl. Pro malé miminko budou potřeba nejvíc bodýčka a dupačky. Bodýčka skoro nemá smysl kupovat s krátkým rukávem, snad jen pár, kdyby byla fakt vedra. Džej Džej se narodil na konci srpna a s krátkým rukávem jsem nepoužila ani jedno. Pořiďte si jich ale fakt hodně. Třeba klidně 15 kousků. Pak nějaké ponožky, tepláky, mikiny a kombinézu, pokud bude zima. Deku a fusak do kočárku. Trička nedoporučuju, protože z nich lezou záda. A čepičky jedině na zavazování, protože jak se dítě v kočáru mele, čepice bez zavazování se mu vždycky sundá nebo posune.

 

Hygiena

Za sebe mohu něco říct pouze k jednorázovým plenám, i když látkování moc fandim. Po vyzkoušení dvou druhů Pampers, Tesco plen a DM plen mohu označit poslední zmiňované za své favority. Jako nejosvědčenější způsob umývání zadku pak mohu doporučit českou přírodní kosmetiku Eone, o které jsem psala zde: https://matkamatkam.cz.upin.profiwh.com/detska-kosmetika-jde-to-i-bez-vlhcenych-ubrousku/

Můj hlavní cíl bylo eliminovat vlhčené ubrousky, což se mi díky Eone podařilo. Máme je jen na cesty v případě nouze. K přebalování také patří mast na opruzeniny, kterou jsem vlastně použila asi dvakrát, když měl Džej Džej náznaky. Nemá smysl mazat preventivně. I když budete jako já používat jednorázové pleny, tak ale nezapomeňte, že látkové potřebujete taky. A to klidně třicet kusů. Já jsem jejich množství podcenila a musim je prát docela často.

Na koupání používáme klasické lehátko umístěné přímo ve vaně, kterou vždy před Džej Džejovým koupáním umyjeme prostředkem pro děti. Přišlo nám nesmyslné mít v naší pidi koupelně ještě vaničku. Lehátko jsme napřed měli plastové, ale dítě v něm klouzalo, tudíž za sebe mohu doporučit látkové. Do vody přidávám pouze pár kapek oleje také od Eone. Ručníky pak pořiďte aspoň dva a v prvních měsících je nejlepší dítě osušit přímo látkovou plenou. Také se hodí alespoň dvě žínky.

 

Spaní

Postýlka to je jasná věc, i když u nás je přes den uplně nevyužitá a v noci někdy z části, protože když je perná noc, tak spí Džej Džej s námi. Vyplatí se ale zainvestovat do matrace, za sebe mohu doporučit značku Traumeland, která má jednu stranu pro novorozence a druhou pro starší děti. Postýlku je fajn taky koupit rostoucí.

První zhruba dva až tři měsíce spal Džej Džej v zavinovačkách a měli jsme tři, což se ukázalo jako ideální počet. Teď už spí ve spacím pytli, což je skvělej vynález vzhledem k jeho neustále odkopaným nohám v zavinovačce.

Kolotoč nad postýlku sice máme ale to je podle mě uplně zbytečná věc. Dítě se tim sice chvíli zabaví, ale u nás se u toho nikdy neuslo. Takže bychom se bez toho určitě obešli. Co bych ale určitě pořídila znovu je monitor dechu a video chůvička. Obojí jsou zrecenzované v sekci Recenze matkám.

Přes den je Džej Džej většinou v kolébce Scarlett, kterou přesouvám různě po bytě dle potřeby.

 

Lékárnička

Odsávačka na nudle do vysavače, digitální teploměr, nůžky na nehty pro děti, líh na pupík, vatové tyčinky, čípky na teplotu a kapky na prdy (BabyCalm nebo probiotika BioGaia mohu doporučit). To je seznam, který dle mého stačí.

 

Na cesty

Kočárek je věc, kterou asi budete řešit jako první a já to jen doporučuji. My jsme na výrobu našeho značky Joolz čekali skoro čtyři měsíce. Nepodceňte pohodlí, nikdy nevíte, jak často s nim budete jezdit. Jelikož u nás se přes den nespí jinde než v něm, jsem s ním venku dvakrát denně a nachodíme v průměru deset kilometrů. S nekvalitním kočárem bych to asi nedala. Ke kočáru také budete potřebovat pláštěnku a nějakou tašku, do které dáte náhradní oblečení pro dítě pro případ nehody, pleny atd.

Další velké téma je autosedačka. Někde jsem četla, že je lepší kupovat ji zvlášť, tedy ne v trojkombinaci kvůli její kvalitě.

Nyní jsem také začala využívat ergonomické nosítko Manduca. Šátku jsem se kvůli úvázův bránila a nosit mi přijde, kor v Praze, fajn. Zatím si ji nemohu vynachválit.

 

Krmení

Pokud budete kojit, a já v to za vás pevně doufám, tak vlastně nepotřebujete skoro nic, jen svá prsa, plenu na zachytávání zvratků, kojící podprsenku a krém na popraskané bradavky. Kojící podprsenku za sebe mohu doporučit obyčejnou sportovní s gumou. Je to rozhodně rychlejší a pohodlnější než furt odklápět košíček a pak ho zase háčkovat zpět. Krém na bradavky se mi osvědčil Purelan.

Určitě není potřeba kupovat dopředu odsávačku. Já ji potřebovala až když přišel zánět a půjčila jsem ji na ten jeden den od kamarádky. Kdybych zánět neměla, ani jednou bych ji nepoužila.

Pro první dny jsou také potřeba vložky do podprsenky, protože mléko teče proudem.

Jako pomocníka si můžete pořídit kojící polštář, ale není to nutnost. Já mám malý jen na spodní část ruky značky Milkie. Nechtělo se mi pořizovat ten obří.

 

Bonusy

Vzhledem k tomu, že s malým dítětem se zas tolik dělat nedá, ale jsou chvíle kdy ho zabavit potřebujete, tak pořízení hrací deky, není špatná investice. Také pěnové puzzle jsou supr, Džej Džej si na nich trénuje otáčení a plazení. Samozřejmě hračky všeho druhu, ale ty nejspíše dostanete. Ideální jsou šustivé, pískací, barevné kýče.

Co nepořizovat? Léhátko, houpátko, hopsátko a jiné blbiny, které brzdí dětský vývoj a způsobují ortopedické vady.

Také se nám osvědčilo mít dva koše na špinavé prádlo, tedy jeden pouze na dětské. Budete ho prát v dětském prací prášku, tak to ušetří třídění.

 

Tak. Snad jsem na nic nezapomněla, kdyžtak mě rozhodně doplňte. Píšu o svých zkušenostech a určitě se může stát, že co jednomu vyhovuje, druhému vadí. Tak už to u dětí holt je. Řiďte se zkrátka zdravým rozumem a ne reklamami 🙂

Okomentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..