Je necelá půlka září a my za sebou máme první týden dovolené. Letos jako každý rok na čtyřech kolech, které nás tentokrát zavezly na ostrov Sardinie. Poprvé s dítětem v obytňáku. Už po těch sedmi dnech vím, že tahle dovolená má úplně jiný grády, než ty předešlé. Už to není vínečko k snídani, celodenní válečka nebo naopak prochozený den po městě, jídlo všude možně a hlavně prostě pohoda.

Ne že bychom si to neužívali, ale s odpočinkem to nemá nic moc společného.

Kdo byl na dovolené s ročním dítětem, tak ví. Je to vlastně takový každodenní kolotoč krmení, pití, přebalování, hopsání ve vlnách, stavění báboviček a jejich boření, mazání neroztíratelným krémem, nasazování čepic a ukazování racků. Když máte to štěstí a dítě vám dvakrát denně alespoň na chvíli usne, dáte nohy nahoru, otevřete místní pivo nebo si dáte kafe a jen si užíváte tu dovolenou, která se najednou smrskla do dvou hodin.

 

Jak si ty dny u moře s ročním dítětem alespoň trochu usnadnit, zpříjemnit? Mám pro vás pár tipů…

  • Jeďte s partou

Víc dětí znamená víc zábavy, víc cizích hraček, víc podnětů, víc hlídaček. Máma mámě vždycky pomůže, o tom jsem se už několikrát přesvědčila. Je jistota, že když vám dojdou pleny nebo nebudete zrovna mít potřebný lék, u někoho jiného v kufru se určitě najde. A v neposlední řadě si můžete večer vzájemně postěžovat.

  • Jako doma

Jen vy znáte své dítě nejlépe. Víte, kdy bude spát a co ho nejvíc baví. Když mu na dovolené pokud možno zachováte podobný režim jako doma, možná vám to oplatí klidem a pohodou.

  • Vychytávky do auta

Pokud budete cestovat delší dobu autem jako my, vyplatí se na cestu dobře připravit. U nás zafungovaly knížky z řady Minipedia od nakladatelství Svojtka, kde si může dítě s obrázky samo hýbat. Naopak moc nefungují zvukové knížky, protože v autě je většinou hluk a zvuky tak nejsou moc slyšet. Výbornou zábavu také udělá obyčejná plastová krabička se žvýkačkami, pet lahev nebo magnetická tabulka, na které ani při ostrých zatáčkách zvířátka nepoletí přes půlku auta. V krajní nouzi jsem zkusila i pohádku na tabletu, ale v tomhle věku to ještě nemělo moc úspěch.

  • Jídlo jako záchrana

Samotné jídlo když je dobře připravené, může posloužit také jako zábava do auta nebo kdekoliv, kde se třeba čeká. Křupky a ovocné kapsičky jsou pro mě cestovatelský parťák číslo jedna. Na dovolenou jsme také jeli s velkou zásobou skleniček s hotovým jídlem, protože jsem rozhodně nechtěla každý den v obytňáku vařit a mixovat jídlo pro roční dítě. Džej Džej tady navíc objevil, že ho baví jíst rukama naše jídlo, takže jsou dny, kdy si dá celou svou porci a pak ještě trochu od nás. To bych si pak dala skleničku na oslavu. Pak samozřejmě hned přijde den, kdy jen kojím a já si to jeho hodování snažím alespoň vybavit v hlavě.

  • Nosič místo rukou

Na pláž, do supermarketu, na procházku, na recepci kempu, pro kafe…na dovolené nosím snad pořád. V kočáru Džej Džej spí, v Manduce se přenáší. Pokud je vaše dítě na nosítko zvyklé, vemte ho určitě na dovolenou, je to skvělý pomocník.

 

 

Co jsme naopak skoro nevyužili byly plavky (na pláži byl skoro pořád nahatý), nafukovací bazének (byl pořád v moři) a umělé mléko (než bych ho v připravila, tak raději vytáhnu to prso a že ho tady vytahuju neustále, protože v plavkách je holt dost dostupné).

A o tom, jak jsme se měli, kde jsme všude byli a jaké to celkově bylo napíšu příště 🙂

Okomentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..