Na konec šestinedělí jsem se kromě jiného těšila proto, že budeme moct mezi lidi. Ven jsme chodili od prvního dne doma z porodnice, ale mezi větší počet lidí jsem ho zatím brát nechtěla. Šest posvátných neděl už je naštěstí za námi a tak Džej Džej drandil už metrem i tramvají. Těšila jsem se, že půjdeme na procházku někam jinam, než jsou ulice a parky kolem našeho domova.

Cestování pražskou MHD je dnes určitě o dost snazší v tom, že například aplikace Idos zobrazuje, kdy pojede nízkopodlažní tramvaj. A to je pak uplně bez práce, jenom se zamává na tramvajáka jakože jedete s kočárem právě touhle, najede se a pak při výstupu se dvakrát zmáčkne znamení a je to.

V metru je to trochu složitější. Jednak ne každá stanice má z ulice bezbariérový vstup, takže jsou tam prostě schody a vy musíte buď někoho poprosit o pomoct nebo drncat a také eskalátory nejsou nic příjemného. Zvládli jsme to, ale přišlo mi, že najednou jedou hrozně rychle. Nejlepší je, když je ve stanici výtah, to je bez obav. Na internetu je jako vždy všechno, takže tam najdete seznam bezbariérových stanic (třeba zde ZDE) nebo třeba komentáře k dostupnosti všech stanic (třeba ZDE).

V Praze máme navíc jednu skvělou věc. Jako doprovod dítěte do tří let cestujete zdarma! Je však potřeba mít zařízený takzvaný průkaz dítěte do tří let. Co je k tomu potřeba?

  • Jít na jakékoliv výdejní místo PID (okénko v metru, kde si prodlužujete Opencard)
  • Mít s sebou rodný list a průkazové foto dítěte

Ta fotka je trochu problém. Kde vzít průkazové foto měsíčního dítěte? Napřed mě napadla ta foto budka, co je ve skoro každé stanici. To by ale bylo dost krkolomný. A tak jsem zašla do Fotolabu, kde mají automat, ke kterému se připojí telefon. Dítě vyfotíte v pohodlí kočárku, připojíte, vytisknete. Jenom ten výraz se tak snadno zařídit nedá, a tak má Džej Džej dost vyvalený oči a dost pěknou památku.

Můžu ale zatím říct, že všichni se ke kočárku chovají hezky. Pomůžou nebo pomoc nabídnou. Auta snad vždycky zastaví, když s ním stojím u přechodu. Lidi se na chodníku vyhnou, když je úzký. Tak snad to všem dlouho vydrží.

 

Okomentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..